Úvodní slovo

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida jsou chronická zánětlivá střevní onemocnění, které se označují souhrnným termínem jako idiopatické střevní záněty (inflammatory bowel disease – IBD). Jde o choroby, které patří do skupiny tzv. civilizačních nemocí. Jejich příčina není zcela objasněna, ale nepochybně jejich vznik souvisí se změnou přípravy pokrmů, diety a stravování, ke kterému došlo v posledních sto letech. Typické je to, že obě nemoci postihují především mladé lidi mezi 20-30 rokem života. Obě nemoci byly objeveny v první polovině minulého století. Crohnova choroba dostala své jméno po americkém gastroenterologovi B. C. Crohnovi, který ji v roce 1932 poprvé popsal a odlišil od střevní tuberkulózy. Ulcerózní kolitida byla poznána o něco dříve, v lékařské literatuře se první zmínky o ní objevily již krátce před první světovou válkou.

V posledních třiceti letech se výskyt obou nemocí významně zvyšuje, odhaduje se, že postihují asi 0.5% populace v ekonomicky vyspělých zemích světa. Můžeme předpokládat, že v České republice je cca 50.000 takových pacientů. V posledních letech se první klinické projevy těchto nemocí posunují do mladších věkových kategorií a není výjimečné, že jsou diagnostikovány v mladší dětském věku. Ulcerózní kolitida se projevuje krvácením při stolici, bolestivým nucením na stolici a v některých případech krvavými průjmy. Crohnova nemoc má projevy velmi rozmanité, v popředí jsou bolesti břicha, hubnutí, průjmy a teploty. Obě nemoci mají také některé mimostřevní projevy jako je postižení kůže, kloubů a očí. Terapie obou chorob je medikamentózní a v některých případech chirurgická. Podíl chirurgické léčby je u obou nemocí velmi odlišný. Asi 10-15% nemocných s ulcerózní kolitidou si vyžádá chirurgickou léčbu, naproti tomu až 80% pacientů s Crohnovou chorobou je v průběhu života operováno.

Obě nemoci nejsou medikamentózními prostředky definitivně vyléčitelné, naštěstí jsou však velmi dobře léčitelné.

 
O nadačním fondu

Nadační fond byl zřízen za účelem:

  • Podpory aktivit zaměřených na výchovu a vzdělávání lékařů a zdravotních sester v diagnostice a léčbě zánětlivých a nádorových onemocnění trávícího traktu.
  • Podpory klinického výzkumu, epidemiologických šetření a stanovení nových léčebných postupů u idiopatických střevních zánětů.
  • Podpory vzdělávacích aktivit zaměřených na pacienty trpící střevními záněty se zřetelem na výživu, zdravý životní styl a zvýšení informovanosti o průběhu choroby a výsledcích podávané léčby.

 

Výroční zprávy Nadačního fondu:

 

Stáhněte si náš statut

 
Náš tým

prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

Předseda správní rady, zřizovatel

 

doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.

Člen správní rady

 

MUDr. Martin Lukáš

Člen správní rady

 

Mgr. Lea Jiráčková

Sekretariát

 

Bc. Jana Horutová

Asistentka

 

Ivana Pekárková

Účetní

 

Jan Čížek

Revizor

 

 

Kontaktujte nás

 
Partneři